Arbatos dubuo - piala

Apie Pelkių žolę

…esu menininkė ir dizainerė Indraja Raudonikytė. Kvėpuoju kūryba, joje jungdama dvi skirtingas, sykiu, viena kitą papildančias sritis – taikomąjį meną ir dizainą. Tai man suteikia plačias galimybes autorinę meninę kūrybą derinti su funkcionaliais dizaino sprendimais.

Išlaikyti balansą tarp šių dviejų sričių man pavyksta, nes esu įgijusi profesionalų meninį išsilavinimą – baigusi studijas Vilniaus dailės akademijoje, sėmusis specialybinių žinių užsienyje. Buvimas Lietuvos dailininkų sąjungos nare, priklausymas Lietuvos grafinio dizaino asociacijai skatina mane rengti personalines parodas, pristatyti savo kūrybą respublikiniu bei tarptautiniu mastu grupinėse parodose. Per beveik tris dešimtmečius įgyta patirtimi dalinuosi su jaunąja karta – dėstau Kauno technologijos universitete.

„Pelkių Žolė“ tai – autorinis natūralių, autentiškų, rištinių smilkalų, namų tekstilės, rankų darbo keramikos prekinis ženklas. Šie kūriniai gimsta dosnios, ramybe ir paslaptimi apgaubiančios gamtos apsuptyje, įsiklausant į jos ritmą, stebint kaitą, su dėkingumu priimant jos dovanas. Gyvenimas išvien su gamta mane įkvepia kūryboje įgyvendinti tvarumo idėjas.

Gilindama žinias kaip siekti harmonijos su mane supančia aplinka ir su savimi, baigiau taisyklingo kvėpavimo, meditacijos kursus, įgijau jogos mokytojos licenciją. Tai įkvėpė pradėti rišti ne tik meditacijai, bet ir užsistovėjusios energijos namuose išjudinimui skirtus smilkalus. Pati auginu, renku ir džiovinu jiems žoleles, todėl gerai žinau kiekvienos jų savybes, galias, kuriomis tikėjo senovės lietuviai. Smilkant – svarbus lėtas diafragminis kvėpavimas, padedantis nusiraminti, todėl prie kiekvienų smilkalų pridedama jų naudojimo instrukcija. Taip pat rengiu mokymus, kuriuose dalinuosi mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis apie smilkalus, jų poveikį.

Nurimus norisi jaukumo. Rankomis nerti pledai, kurių kiekvienas pasižymi ypatingomis estetinėmis savybėmis, apgaubs savo šiluma ir padės išlaikyti ramybę. Dirbu su pačios iš alyvos krūmo šakelės išdrožtu vąšeliu, pledams naudodama natūralių siūlų likučius, sukauptus močiutės ir tetos, iš Anglijos atsiunčiamus anytos. Kiekvienas pledas yra rankomis sukurtas meno kūrinys, nertas į siūlų gijas įpinant pozityvias mintis. Susidėvėję pledai gali būti išardomi ir neriami iš naujo, paliekant tą pačią ar suteikiant jiems kitą – kilimėlio, skraistės, lovos apkloto – funkciją.

Funkcijos ir vienetinės, archeologinius radinius imituojančios formos dermė svarbi rankomis kurtuose keramikos darbuose: grūstuvėse, smilkalinėse, vazose, induose. Iš tėvų ir močiutės sukauptų molio  atsargų kurti darbai yra netobuli, turintys dėmelių, aptrūpėjimų, įskilimų. Jie – kitokie, pasakojantys autentiškas istorijas.

Rištinius smilkalus, rankomis nertus pledus, vienetinius keramikos dirbinius lengva prisijaukinti, nes rankų darbo gaminiai šildo labiau. Tai maži dideli kasdienybės stebuklai sukurti gamtos ramybėje, susitelkus, kiekvienu rankų prisilietimu perduodant gerąją energiją.