Pelkių žolės smilkalų rišimo dirbtuvės – kas tai, kaip tai vyksta ir ko tikėtis?

Kas ten bus? Prieš kiekvieną renginį rašau socialinėje medijoje ir atsakinėju į žinutes, klausimus asmeniškai. Tačiau kas kart artėjant naujam susitikimui išgirstu vis tuos pačius klausimus, tad manau nepakenks detaliau papasakoti apie smilkalų rišimo dirbtuves ir jų eigą.

Vienos pirmųjų mano smilkalų rišimo dirbtuvių vyko vidurvasarį, kai visi augalai tankiai suželia, o lauke kyla vėtros, su žaibu ir perkūnija. Liepą, Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, ąžuolyne Kaune susirinko būrelis besidominčių smilkymo tradicija ir laukiniais augalais. Ne tik dalyvių skaičius buvo griežtai ribojamas dėl karantino, bet ir atstumai tarp stalelių. Knygomis kvepiančios erdvės šį kartą užsipildė mano auginamų augalų aromatais, o aš nusižengdama griežtoms taisyklėms vaikščiojau tarp susirinkusiųjų su smilkalu ir smilkaline rankose, tikėdamasi supažindinti su savo augalais, kiekvieną asmeniškai.

Smilkalų rišimo dirbtuvės
Smilkalų edukacija Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje. Nuotraukos: M. Gaidytės

Smilkalų dirbtuvės vykstančios viešose erdvėse yra panašesnės į pažintinę paskaitą, tačiau visi jų dalyviai turi puikią progą ne tik gyvai prisiliesti prie mano auginamų aromatinių žolių, bet ir susipažinti su apylinkėse mano surinktais laukiniais augalais, ir žinoma, iš jų pasigaminti savo smilkalus. Paprastai dirbtuvės – paskaita vyksta kultūros centruose, bibliotekose ar kitose panašiose, viešiems susitikimams, renginiams ar net koncertams, spektakliams pritaikytose erdvėse. Dviejų – trijų valandų paskaitos metu dalinuosi žiniomis ir patirtimi, kurią esu sukaupusi ne tik rinkdama pasakojimus, studijuodama literatūrą, bet ir dalyvaudama seminaruose, kuriuos rengia žolininkai, fitoterapeutai, aromatinių augalų žinovai ir augintojai iš viso pasaulio. Paskaitos eigą galima suskirstyti į tris etapus: smilkalų istorija; augalai, jų savybės; smilkalų rišimas ir jų pritaikymas. Paskaitos pabaigoje atsakau į visų dalyvių rūpimus klausimus apie aromatinius augalus ir smilkalus, nors paprastai dalyvauja net 20 ar 30 klausytojų.  

Smilkalų rišimo dirbtuvės – ko tikėtis?
Smilkalų edukacija Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Nuotraukos: A. Nutauto

Vos parbėgus kelioms savaitėms po viešos smilkalų paskaitos – edukacijos, surengiau dar vienas dirbtuves, tik šį kartą, jogos ir kineziterapijos studijoje Gilijoga. Šis užsiėmimas buvo iš esmės kitoks, nei paskaita viešoje erdvėje. Nors aprašas bylojo beveik tą patį – „Natūralių smilkalų rišimo iš Lietuvoje augančių žolynų dirbtuvių metu ne tik dalinausi smilkalų istorija, aromatinių augalų panaudojimo galimybėmis ir savybėmis, mokiau, kaip susikurti unikalius savo rištinius smilkalus iš aromatinių žolynų, bet ir pasakojau apie jų panaudojimą kasdieniniame gyvenime ar savo dvasinėse praktikose“.

Smilkalų rišimo dirbtuvės – ko tikėtis?
Smilkalų edukacija jogos ir kineziterapijos studijoje Gilijoga, Kaune. Nuotraukos: I. Raudonikytės

Dirbtuvės rengiamos kamerinėse, privačiose erdvėse, tokiose kaip jogos studijos ar saviugdos veikloms skirtose erdvėse, tikrai skiriasi nuo viešų renginių kultūros centruose ar bibliotekose. Esminis šių užsėmimų skirtumas – laisvė.

Čia nereikėtų tikėtis konferencijos tipo stalelių ar darbastalių, glėbių žolynų, projektoriaus ir virtuvei ar dirbtuvėms būdingo šurmulio. Į studiją atsinešu tikrai daug skirtingų žolynų, tačiau jie čia – ne tik smilkalų rišimo žaliava. Žolynai – meditacijai, kūno ir dvasios gerovei skirtose erdvėse tampa susirinkusios bendruomenės jungtimi. Augalus išdėlioju į apskritą mandalą, aplink kurią lankytojai susėda ratu ant žemės, sėdmaišių ar pagalvių, taip sukurdami harmoningą visumą, tarp dalyvių ir lopinėlio gamtos, kurį atvežu iš savo pievų. Tas neformalus, laisvas sėdėjimas ratu, suteikia galimybę betarpiškai bendrauti, dalintis patirtimi, o harmoninga apskritimo forma sukuria teigiamą energetiką. Tokių užsėmimų metu mes kaip ir kitose dirbtuvėse „degustuojame“, uostome smilkalus, pirštais triname žolynus, jaučiame jų tekstūrą, aromatą ir šilumą. Susirinkusieji klausosi skirtingų tautų smilkymo istorijų, praktikų, patirčių ir augalų kilmės, savybių ir panaudojimo galimybių, kartais – ir šamaniškų muzikos garsų… Kai pasakojimas artėja prie pabaigos, dalyviai ima į rankas žolynus, virveles ir riša savo smilkalus, kurios vėliau džiovins, vytins jau savo erdvėse, namuose ir naudos savo praktikose. Susirišus bent keletą ryšulėlių savų, unikalių, apsaugančių, valančių ir raminančių smilkalų, susėdę rate išbandome laiko patikrintas smilkalų panaudojimo praktikas, naudojamas skirtingose tautose, skirtingomis aplinkybėmis. Tad tokias smilkalų rišimo sesijas, edukacijas, labai sunku vadinti „dirbtuvėmis“… Tai – harmonizuojantis darbas grupėje, susikaupimo praktika, pažintis, meditacija, trunkanti dvi tris valandas, o kartais užsitęsianti ir ilgiau. Į tokias pažintis su smilkalais kviečiu ne daugiau 10 žmonių, nors kartais tenka pritaikyti išimtis. Šis smilkalų rišimo ratas – puiki proga užbaigti ar pradėti svarbius gyvenimo ciklus, etapus ar tai būtų pasiruošimas santuokai, ar naujų namų prisijaukinimas, o gal tiesiog naujų metų pradžia, suartėjimas su jums svarbiais, brangiais žmonėmis? 

Smilkalų rišimo dirbtuvės – ko tikėtis?
Smilkalų edukacija Perkūnijos pirtyje. Nuotraukos: Jurgos Grigo

Smilkalų ir augalų pažinimo sesiją vedu aš viena, Indraja, dažnai siejama ir tapatinama su savo sukurtu prekės ženklu „Pelkių Žolė”. Vardą man gimus parinko tėvai su seneliais, besidomintys Lietuvos kultūros istorija, priderino jį prie mano prigimties, planetų išsidėstymo mano gimimo akimirką ir žinoma lietuvių mitologijos. Pati augdama girdėjau iš artimųjų begalę legendų ir pasakojimų siejamų su mano vardu ir turbūt nejučiom, po truputį, per metus įsigyvenau į tą vaidmenį. Nuo mažų dienų mane supo senelės gėlynai, prosenelės žolynai, laukinės pievos miesto pakraštyje ir pamiškėse. Augdama susidomėjau smilkalais, jų skleidžiama ramybe, jaukumu, aromatais, bet įprasti rytietiški dirgino mano kvėpavimo takus. Tad pradėjau tyrinėti senųjų tautų smilkymo papročius, tradicijas ir naudojamus augalus, sėmiausi patirties seminaruose ir mokymuose. Taip į mano gyvenimą atėjo rištiniai, natūralūs smilkalai, kurių kūrybos procesu, atradimais ir istorija pasidalinsiu dirbtuvių metu.

Dirbtuvių metu suteiksime visas priemones reikalingas pasigaminti natūralius rištinius smilkalus. Pelkių žolė, tiek edukacijose, tiek savo smilkalų gamybai naudoja TIK Lietuvoje augančius, ataugančius ir atsinaujinančius žolynus ir augalus, taip kviečia visus prisidėti prie gamtos išsaugojimo ir tvarumo, ir savo asmeninėms praktikoms rekomenduoja naudoti tai, kas yra šalia.

Nuolatos rengiu smilkalų pažinimo sesijas, tad kilus klausimams, ar norui pasikviesti – susisiekite.